Blogi
Espoon valtuusto näytti vihreää valoa koulunkäynninavustajien nimikeasiassa
Monessa kunnassa on käytössä koulunkäynninohjaaja-nimike. Espoo ei kuulu näihin kuntiin. Espoossa kyseisistä...
Lue lisää »Sote- uudistus – pirunmoinen ongelma
Suomen sote- uudistus on vaikea, toteaa Merja Tavi-Räisänen yliopistotutkintoon liittyvässä tutkielmassaan (2016)....
Lue lisää »Muualla verkossa
Jaa eteenpäin
Kalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
25.2.2008: Määräraha-aloite terveysasemien sairaanhoitajista
Lisää sairaanhoitajia terveysasemille
Sairaanhoitaja-lääkärityöparityöskentely on monessa paikassa todettu hyväksi työskentelytavaksi. Se on parantanut palvelujen laatua ja terveysasemien työntekijöiden työssäjaksamista. Asiakas on saanut apua sitä tarvitsessaan ja jonotusajat lääkäreille ovat lyhentyneet aikaisemmasta.
Työparityöskentelyä tulee lisätä myös Espoossa. Sitä varten terveysasemille tarvitaan lisää sairaanhoitajia. Sairaanhoitajien määrää ei voi lisätä muuttamalla lähi- ja perushoitajien vakansseja sairaanhoitajien vakansseiksi, koska myös lähi- ja perushoitajilla on oma merkittävä roolinsa terveysasematyöskentelyssä. Sairaanhoitajien palkkaamista varten tarvitaan täysin uusia vakansseja.
Valtuuston työjärjestyksen mukaisena määräraha-aloitteena esitän sairaanhoitajien uusien vakanssien perustamista ja määrärahavarausta vuodelle 2009 sairaanhoitajien palkkaamiseksi näille vakansseille. Tavoitteena tulee olla sairaanhoitaja-lääkärityöparityöskentely ja tavoite tulisi saavuttaa seuraavan valtuustokauden aikana.
| ||